Nemecký dizajn v Prahe - minulosť

  1. NázovNemecký dizajn v Prahe - minulosť
    Aut.údajetext Ľubica Pavlovičová; foto: archív Die Neue Sammlung
    Autor Pavlovičová Ľubica 1956-
    Jazyk dok.slo - slovenčina
    KrajinaSK - Slovenská republika
    AnotáciaVýstavu v českom centre v Prahe pod názvom Nemecký design. Minulosť a súčasnosť tvorila kolekcia exponátov z 19. – 21. storočia zo zbierok múzea Die Neue Sammlung v Mníchove. Nemecký dizajn si minulosť nemusí idealizovať. V depozitoch múzeí, zbierkach súkromníkov a firiem, v početných domácnostiach prežil veľký počet produktov, ktoré dokážu slúžiť užívateľom dodnes a v čase svojho vzniku spôsobili výrazný posun v chápaní úlohy dizajnu. Ich pôvod a samotná existencia sa odlišujú v závislosti od konkrétnych historických a ekonomických podmienok, veď Nemecko prežilo v 20. storočí tragické osudové pády, ale aj politicko-ekonomické vzostupy. Nielen v nemeckej spoločnosti sa vďaka mnohým objavom a zmenám v myslení postupne rodili ďalšie inšpiratívne idey, zakladali sa školy, menili sa výrobné technológie, vznikali nové produkty, zvyšovala sa kvalita vybavenia domácností, verejných priestorov, mesta.
    Ako príklad tohto tvrdenia môže slúžiť vystavený sedací nábytok: najznámejší výrobok firmy Thonet Stolička č. 14 (1859), legendárne kreslo B 3 Wassily (1925 – 1926) Marcela Breuera, Ulmská sedačka (Max Bill, Hans Gugelot, Paul Hildinger, 1954) prútené kreslo E 10 (1948) Egona Eiermanna, stolička Bofinger Helmuta Bätznera (1964 – 1965) alebo Chair One Konstantina Grcica (2004).
    Kľúč.slová dizajn nemecký
    zbierky
    muzeá
    výstavy
    Katal.org.BA206
    Zdroj.dok. Designum : časopis o dizajne. Roč. XIX., č. 5 (2013), s. 38- 44. - Bratislava : Slovenské centrum dizajnu, 2013
    SúborDatabáza článkovej bibliografie Články
    URLhttp://www.scd.sk


  Tieto stránky využívajú súbory cookies, ktoré uľahčujú ich prezeranie. Ďalšie informácie o tom ako používame cookies.