Odevné závody kapitána Nálepku Prešov

 1. NázovOdevné závody kapitána Nálepku Prešov
  Súbež.n.Keď sa Východ spojil so Západom
  Aut.údajetext Zuzana Šidlíková; foto SMD, Magdaléna Brellošová
  Autor Šidlíková Zuzana 1978- (Autor interview)
  Spoluautori Brellošová Magdaléna (Účastník interview)
  Jazyk dok.slo - slovenčina
  KrajinaSK - Slovenská republika
  PoznámkyHistória jedného zo štyroch najvýznamnejších výrobcov odevnej konfekcie na Slovensku – Odevných závodov kpt. Nálepku (OZKN) v Prešove siaha do roku 1939. Vtedy začal v meste pôsobiť prvý konfekčný podnik bratov Michala a Štefana Magurovcov.
  AnotáciaSkúmať históriu textilného podniku je dlhodobý a mnohovrstevný proces. Začína pátraním v archívoch. Kde zväčša zistíte, že materiály sú čiastkové, absentuje dokumentácia týkajúca sa produkcie, alebo dokonca fond podniku ani neexistuje. Ešte že si činnosť závodu občas všimla dobová denná tlač alebo dokonca vyslal nejaký magazín na cestu svoju redaktorku, ktorá mala čitateľom priblížiť aktivity a úspechy nášho priemyslu. Ako to však s výrobou skutočne bolo, ako fungoval výrobný systém, aké boli obchodné vzťahy, ako pracovalo vývojové oddelenie a kto bol dizajnérom týchto masovo vyrábaných produktov? Cez virtuálne siete sa mi podarilo osloviť jednu z bývalých návrhárok Odevných závodov kpt. Nálepku, ktorá v rozhovore priblíži prácu vo vývojovom ateliéri. Podnik bol orientovaný najmä na výrobu detského ošatenia, pracovného oblečenia, ale v rámci Československa bol skutočne výnimočný práve preto, že začal produkovať licenčné džínsové výrobky značky Lee Cooper. Magdaléna Brellošová patrí k tým dizajnérkam, ktoré sa podieľali na činnosti veľkého priemyselného podniku, ale zároveň tiež podnikali v porevolučnom období, kedy založila vlastnú značku a dotýkali sa jej nové ekonomické pravidlá otvoreného trhu. Po absolvovaní prešovského gymnázia (1969 – 1973) bola zamestnaná v Odevných závodoch kpt. Nálepku v Prešove. Tu pracovala najskôr ako technická kreslička, po roku nastúpila na pozíciu návrhárky. V roku 1992 založila vlastnú odevnú značku Design Brell.
  Heslá pers. Brellošová Magdaléna - dizajnérka odevná
  Heslá korp. Slovenské múzeum dizajnu : Bratislava (Hurbanove kasárne), Slovensko
  Odevné závody kapitána Nálepku Prešov
  Heslá geogr. Československo
  Kľúč.slová dizajn textilný
  závody odevné-Československo
  oblečenie
  dizajnéri slovenskí
  návrhári textilní-Slovensko
  OZKN
  priemysel odevný
  rozhovory
  Katal.org.BA206
  Zdroj.dok. Designum : časopis o dizajne. Roč. XXIV., č. 2 (2018), s. 52-59. - Bratislava : Slovenské centrum dizajnu, 2018
  SúborDatabáza článkovej bibliografie Články
  URLhttp://www.scd.sk