Počet záznamov: 1  

Modelovanie emisií skleníkových plynov z lesných požiarov

  1. NázovModelovanie emisií skleníkových plynov z lesných požiarov
    Aut.údajeTomáš Vida; vedúci práce Jaroslav Škvarenina
    Autor Vida Tomáš (305) TUZLFPP - Katedra prírodného prostredia
    Ďalší autori Škvarenina Jaroslav (Iní) TUZLFPP - Katedra prírodného prostredia
    Vyd.údajeZvolen, 2012
    PoznámkyFEE-11096-9323. - Plný text nie je zverejnený. - Doktorandská dizertačná práca, FEE TU Zvolen.. - Elektronický zdroj.
    Jazyk dok.slovenčina
    KrajinaSlovenská republika
    Systematika(043.3)
    630*43
    630*33
    Heslá emisie skleníkových plynov - greenhouse gas emissions * lesné požiare - forest fires * modelovanie - modelling * biomasa - biomass
    AnotáciaPredkladaná dizertačná práce sa zameriava na aktuálnu tému stanovenia emisií skleníkových plynov z lesných požiarov, pričom vychádza z inventarizačnej metodiky Medzivládneho panelu pre klimatickú zmenu z roku 2006. Jednotlivé jej koncepcie (Tier 1 -- 3) sa snaží aplikovať v podmienkach Slovenska pričom poukazuje na problémy pri ich aplikácii. Vychádzajúc z rozboru problematiky v oblasti zmeny klímy, procesu horenia biomasy a vyprodukovaných emisií, inventarizácie skleníkových plynov, vplyvu klímy na požiare a modelovania požiarov a ich dôsledkov, popisuje nami navrhnutú metodiku získania potrebnej biomasy pre modelovanie (s využitím dostupnej literatúry ako aj rastového simulátora Sibyla) a následne popisuje proces modelovania palivových modelov (pomocou modelu FCCS) ako aj výsledných emisií skleníkových plynov (S pomocou modelu FARSITE a CONSUME) pre vybratú lokalitu Krompľa -- Tri Kopce v Národnom parku Slovenský Raj, kde požiar v roku 2000 zasiahol územie o rozlohe takmer 80 ha. Na základe získaných údajov o množstve biomasy dostupnej pre horenie a o m,nožstve vzniknutých emisií z modelového požiaru poukazujeme na rozdiely v zhorenej biomase ako aj vo vzniknutých emisiách pri modelovaní rôznych vlhkostných scenárov tohto požiaru v rámci koncepcie Tier 3. Z týchto výsledkov vyplýva, že rozdiely medzi koncepciami sú jednak v stanovení biomasy dostupnej pre horenie, ktorá bola v rámci koncepcie Tier 1 podhodnotená oproti koncepciám Tier2 a Tier 3 a jednak v stanovení samotných emisií. Tieto boli podhodnotené v prípade ak išlo o emisie vznikajúce predovšetkým počas bezplamennej fázy horenia narozdiel od emisií CO2, ktoré boli mierne nadhodnotené pri porovnaní koncepcií Tier 2 a Tier 3. Výsledné zhodnotenie celého tohto procesu poukazuje na problematické miesta pri počítaní GHG emisií, ktorým sa v budúcnosti bude treba z dôvodu stanovenia celkovej presnosti tohto výpočtu viac venovať.
    URLhttp://opac.crzp.sk/openURL?crzpID=18987&crzpSigla=tuzvolen
    Báza dátxkni - KNIHY
    Druh dok.DPG - práce dizertačné doktorandské (PhD., Dr.)
    kniha

    kniha


Počet záznamov: 1  

  Tieto stránky využívajú súbory cookies, ktoré uľahčujú ich prezeranie. Ďalšie informácie o tom ako používame cookies.