Počet záznamov: 1  

Posúdenie vplyvu lyžiarskeho strediska na ekologickú únosnosť krajiny na základe hodnotenia zmien typov rastlinných spoločenstiev a krajinnej pokrývky. (Modelové územie Martinské hole)

  1. NázovPosúdenie vplyvu lyžiarskeho strediska na ekologickú únosnosť krajiny na základe hodnotenia zmien typov rastlinných spoločenstiev a krajinnej pokrývky. (Modelové územie Martinské hole)
    Aut.údajeMaroš Wiezik; vedúci práce Igor Gallay
    Autor Wiezik Maroš
    Ďalší autori Gallay Igor (Iní) TUZFEAE - Katedra aplikovanej ekológie
    Vyd.údajeZvolen, 2013
    PoznámkyFEE-5819-11367. - Diplomová práca, TU Zvolen, FEE KAE. - Elektronický zdroj.
    Jazyk dok.slovenčina
    KrajinaSlovenská republika
    Systematika378.244.6(043)
    574.474:711.4
    504.06
    796.92/.95
    630*182+581.55
    71
    Heslá ekologická únosnosť územia - ecological carrying capacity * ekologická stabilita krajiny - ecological stability of landscape * ochrana životného prostredia - environment protection * rekreačné využitie krajiny - recreation utilization of landscape * lyžiarske strediská - ski centres * rastlinné spoločenstvá - plant communities * krajinná pokrývka - land cover
    AnotáciaPojem únosnosť krajiny je veľmi blízky pojmu zaťaženia a zaťažiteľnosti krajiny (teda odpovedá na otázku, aké množstvo zmien krajina unesie). Predstavuje jeden z nástrojov na stanovenie ekologicky optimálneho využívania krajného priestoru, čo je jeden z rozhodujúcich faktorov pre priestorové plánovanie. Predkladaná diplomová práca sa zaoberá hodnotením vplyvu lyžiarskeho strediska na ekologickú únosnosť krajiny podľa metodiky ekologickej únosnosti (Hrnčiarová a kol., 1996) Ekologická únosnosť krajiny: metodický postup - 1. časť. Riešeným územím je širšie okolie rekreačného areálu Martinských holí v pohorí Lúčanskej Malej Fatry. Pri hodnotení ekologickej únosnosti som najprv postupoval postupne od (krajinno-ekologické analýzy). Ďalším postupom bolo vyhraničenie abiotických, bioticko-antropických a krajinno-ekologických komplexov -- krajinno-ekologické syntézy. Na základe vytvorených syntetických podkladov som stanovil zraniteľnosť abiotických a bioticko-antropických komplexov voči vybraným rušivým faktorom, ekologickú významnosť a súčasné zaťaženie územia (krajinno-ekologické interpretácie). V kroku krajinno-ekologických evalvácií sa stanovili ekologické limity (1 - vhodné využitie, 2 - menej vhodné využitie, L - nevhodné využitie, 0 - vylúčené využitie) pre navrhované aktivity na danom type abiotických a bioticko-antropických komplexov. Predposledným krokom bolo stanovenie funkčnej vhodnosti typov krajinno-ekologických komplexov a stanovenie ekologickej únosnosti (1 -- vhodné využitie, 2 - menej vhodné využitie, 3 - nevhodné využitie) podľa komplexnej limitácie krajiny. Na záver som zo stanovenej ekologickej únosnosti navrhol ekologicky optimálne využitie v súčasnosti neúnosne využívaných plôch. Podľa výsledkov stanovenia ekologickej únosnosti je vhodné súčasné využitie na ploche 47,8%, menej vhodné na ploche 45,4% a nevhodné súčasné využitie na ploche 6,8% z celkovej výmery územia. V rekreačnom areáli Martinských holí má 65,4 % územia vhodné využitie, 23,9 % menej vhodné využitie a 10,7% nevhodné využitie.
    URLhttp://opac.crzp.sk/openURL?crzpID=20129&crzpSigla=tuzvolen
    Báza dátxkni - KNIHY
    Druh dok.DDP - práce diplomové (Mgr.,Ing.)
    počítačový súbor

    počítačový súbor

Počet záznamov: 1  

  Tieto stránky využívajú súbory cookies, ktoré uľahčujú ich prezeranie. Ďalšie informácie o tom ako používame cookies.