Počet záznamov: 1  

Vybrané fyziologicko-biochemické vlastnosti zložiek lesných ekosystémov v podmienkach Slovenska

  1. NázovVybrané fyziologicko-biochemické vlastnosti zložiek lesných ekosystémov v podmienkach Slovenska
    Aut.údajeDanica Krupová; školiteľ Jaroslav Kmeť
    Autor Krupová Danica (305)
    Ďalší autori Kmeť Jaroslav (Školiteľ (konzultant)) TUZLFF - Katedra fytológie
    Vyd.údajeZvolen, 2014
    PoznámkyLF-11111-12815. - Plný text nie je zverejnený. - Doktorandská dizertačná práca, LF KF TU Zvolen. - Elektronický zdroj.
    Jazyk dok.slovenčina
    KrajinaSlovenská republika
    Systematika(043.3)
    581.13
    630*176.1
    630*174.7
    630*120
    581.526.42
    Heslá buk lesný - European beech - Fagus sylvatica L. * asimilačné orgány - assimilatory organs * monitorovacie plochy - monitoring plots * smrek obyčajný - Norway spruce - Picea abies L. Karst. * depozície - depositions * lesné ekosystémy - forest ecosystems
    AnotáciaCieľom dizertačnej práce bolo analyzovať vývoj vybraných zložiek lesných ekosystémov. Pre tento účel boli použité údaje, získané z trvalo monitorovacích plôch (TMP) II. úrovne, ktoré boli založené v sieti 16x16 km, ako súčasť programu ICP Forests na území Slovenska. Zmeny v zložení depozícií, asimilačných orgánov a pôd boli identifikované za účelom zistenia rozdielov medzi smrekovými a bukovými plochami. Boli porovnané výsledky za tri smrekové plochy s dvomi bukovými a jednou plochou so smrekovo-bukovo-jedľovým porastom. Pri depozíciách boli hodnotené depozície na voľnej ploche a pod porastom. Veľkosť depozície významne súvisí s ročným úhrnom zrážok, ktorý vzrastá s nadmorskou výškou. Najvyššie depozície bázických katiónov a síry boli zistené na smrekových plochách v nadmorskej výške nad 1000 m a to na voľnej ploche i pod porastom. Hodnoty pH v zrážkach na bukových plochách boli vyššie ako na smrekových, pričom najnižšie pH v zrážkach bolo namerané pod porastom smreka. Za sledované obdobie bol zaznamenaný nárast pH v zrážkach, na obidvoch typoch plôch, pričom bol výraznejší pod porastom. Kým depozície katiónov poklesli štatisticky významne na smrekových plochách pre všetky prvky, na bukových plochách len pri prvkoch horčík a sodík. Bol zistený štatisticky významný pokles síry i amónneho dusíka v depozíciách v obidvoch porastoch, pričom najvýraznejší pokles bol zistený pre depozíciu síry pod porastom na smrekových plochách (R2 = 0,75). Veľkosť depozície nitrátového dusíka sa nezmenila. Pri hodnotení obsahov minerálnych prvkov v asimilačných orgánoch, boli zistené vysoké hodnoty dusíka, síry a vápnika v listoch buka. Ich obsahy prekročili horný limit optimálneho zastúpenia a patria dlhodobo medzi najvyššie v Európe. Pre kvantifikovanie zmien v obsahu minerálnych prvkov v asimilačných orgánoch za sledované obdobie bola vykonaná lineárna regresná analýza. Štatisticky významný bol pokles zistený len pre síru (R2 = 0,37, P < 0,01) v ihliciach smreka. Vysoký obsah síry v listoch buka sa nezmenil. Vplyv depozícií na obsahy minerálnych prvkov v asimilačných orgánoch bol rozdielny pre smrek a buk. U obidvoch drevín amónny dusík mal signifikantne negatívnu koreláciu s obsahom vápnika v asimilačných orgánoch, ale taktiež s obsahom fosforu v listoch buka. Zmeny pôdnych chemických vlastností v sledovanom období sa u väčšiny prvkov pohybovali len v rámci variability výsledkov. Nárast draslíka na smrekových plochách a pokles organického uhlíka a celkového dusíka na bukových plochách bol indikovaný v minerálnej vrstve (0-10 cm). Pokles síry bol zistený na obidvoch typoch plôch, ale výraznejší v pôdach na smrekových plochách. Na monitorovacích plochách nebol zistený trend zmien pôdnej acidity. Indikácia ďalšieho zakysľovania nebola potvrdená.
    URLhttp://opac.crzp.sk/openURL?crzpID=16797&crzpSigla=tuzvolen
    Báza dátxkni - KNIHY
    Druh dok.DPG - práce dizertačné doktorandské (PhD., Dr.)
    počítačový súbor

    počítačový súbor

Počet záznamov: 1  

  Tieto stránky využívajú súbory cookies, ktoré uľahčujú ich prezeranie. Ďalšie informácie o tom ako používame cookies.