Počet záznamov: 1  

Odolné klony dubu zabrání nevratnému poškození pozdními mrazy

 1. NázovOdolné klony dubu zabrání nevratnému poškození pozdními mrazy
  Aut.údajeVáclav Buriánek
  Autor Buriánek Václav
  Zdroj.dok. Lesnická práce : časopis pro lesnicko-dřevařskou vědu a praxi. Roč. 95, č. 3 (2016), s. 38-39. - Praha Kostelec nad Černými lesy : Lesnická práce, 2016
  Jazyk dok.slovenčina
  KrajinaSlovenská republika
  Systematika630*2
  630*422.1
  630*176.1
  Heslá pestovanie lesa - silviculture * poškodenie mrazom - frost damage * škody mrazom - frost damage * množenie klonové - clonal propagation * dub - oak - Quercus L.
  AnotáciaNeskoré jarné mrazy predstavujú riziko pre rašiace púčiky všetkých stromov, teda i duba, ktorý sa radí medzi lesnícky významné dreviny. K eliminácii škôd, a tým i k zabráneniu citeľných hospodárskych strát môže v praxi prispieť metóda individuálnej selekcie klonov s neskoršou dobou rašenia s cieľom vypestovať syntetické populácie odolné voči neskorým mrazom. Vzájomné rozlišovanie včasne a neskoro rašiacich foriem dubu je v lesníckej praxi veľmi dôležité pre predchádzanie škôd neskorými mrazmi. Toto sa dá dobre využiť pri selekcii klonov odolných voči neskorým mrazom. Púčiky sa prebúdzajú skôr než obvykle. Tri metódy množenia. Najskôr rašia nížinné a severské proveniencie. Rozlišovanie proveniencií dubov je v praxi dôležité.
  Kategória publikačnej činnosti BDF
  Báza dátxcla - ČLÁNKY
  Druh dok.RBX - rozpis článkov z periodík
  OdkazyPERIODIKÁ-Súborný záznam periodika
  Čísla2016: 3
  Zväzky2016: 1-6
  rok vydaniarok metrikyIFIF Q (best)JCR Av Jour IF PercSJRSJR Q (best)
  2016
  článok

  článok

Počet záznamov: 1