Počet záznamov: 1  

Vplyv porastotvornej dreviny na vlastnosti lesných pôd a diverzitu fytocenóz

  1. NázovVplyv porastotvornej dreviny na vlastnosti lesných pôd a diverzitu fytocenóz
    Aut.údajeIvana Šimková; školiteľka Margita Kuklová
    Preklad názvupodnázvu : Influence of edificator tree species on the properties of forest soils and diversity of herb species
    Autor Šimková Ivana TUZFE - Fakulta ekológie a environmentalistiky
    Ďalší autori Kuklová Margita (Školiteľ (konzultant))
    Vyd.údajeZvolen, 2014. - 121 s. : graf., obr., tab.
    PoznámkyFEE-11094-3931. - Doktorandská dizertačná práca, FEE TU Zvolen. - Elektronický zdroj.
    Jazyk dok.slovenčina
    KrajinaSlovenská republika
    Systematika502.17(1-751.3)Štiavnické vrchy(437.6)
    (234.372) (fyzickogeografická charakteristika)
    (043.3)
    630*228.0
    630*114.354/.356
    631.472.5
    630*182
    630*176.1
    Heslá geogr. Štiavnické vrchy (Slovensko)
    Heslá drevinové zloženie - tree species composition * pokrývkový humus - topsoil humus * lesné geobiocenózy - forest geobiocenoses * lesné fytocenózy - forest phytocenoses * bylinný podrast - herb layer * Fagetum pauper - Fagetum pauper * buk lesný - European beech - Fagus sylvatica L. * hrab obyčajný - European hornbeam - Carpinus betulus L.
    AnotáciaDreviny sú základným atribútom lesných spoločenstiev, ktorých štruktúra a zloženie častokrát podlieha antropickým vplyvom. V predkladanej práci sme analyzovali vplyv vysadených homogénnych, nepôvodných porastov na vlastnosti lesných pôd a diverzitu bylinného podrastu na miestach prirodzeného výskytu buka. Terénny výskum prebiehal počas 2 vegetačných období (2012--2013) v orografickom celku Štiavnické vrchy. Výskumné plochy reprezentovali prirodzené bukové (Fagus sylvatica) a zmenené hrabové (Carpinus betulus) lesné geobiocenózy zo skupiny lesných typov (SLT) Fagetum pauper. Skúmali sme 3 vekové štádiá porastov (21--40, 41--70 a 71--90 rokov), spolu 41 geobiocenologických plôch. Výsledky štatistických analýz (RDA s Monte Carlo permutačným testom, PCA analýza, Spearmanov korelačný koeficient, ANOVA post-hoc Tukeyov test) ukázali, že antropogénne podmienené zmeny drevinového zloženia a vekovej štruktúry porastov sa prejavili v zmenách chemicko-ekologických vlastností pôd a diverzity bylinnej synúzie. Zo sledovaných vlastností prostredia sa najvýznamnejšie rozdiely medzi oboma typmi lesa zistili v hmotnosti pokrývkového humusu. Zmenené hrabové porasty vykazovala nižšie hodnoty hmotností, ktoré so stúpajúcim vekom v oboch typoch lesa klesali. Významný rozdiel sa zistil aj v pH reakcii pôd, kde došlo k signifikantne pozitívnemu vplyvu pestovania hrabových porastov v subhorizontoch Ool a Oof. Vek porastov oboch typov lesa vykazoval pozitívnu koreláciu s pH reakciou pôd. Významné rozdiely medzi prirodzeným a zmeneným drevinovým zložením porastov sa potvrdili aj v obsahoch Mg a K v pokrývkovom humuse a Mg aj v minerálnej vrstve pôdy. Vekové štádia hrabových porastov významne pozitívne korelovali s obsahom týchto prvkov v pôdach. Vyšší podiel svetelného žiarenia sa zistil v hrabových porastoch v porovnaní s bukovými (svetlo so zastúpením hraba korelovalo pozitívne, so zastúpením buka negatívne). Zmena drevinového zloženia v prospech hraba zabezpečila priaznivejší vývoj vegetácie a zvýšenie diverzity lesných spoločenstiev. V oboch typoch lesa spravidla dominovali bučinové druhy, v prípade zmenených hrabových porastov sme zaznamenali zvýšenú pokryvnosť a zastúpenie druhov hemisciofytnej povahy a druhov indikujúcich mierne teplé stanovištia.
    URLhttp://opac.crzp.sk/openURL?crzpID=19069&crzpSigla=tuzvolen
    Kategória publikačnej činnosti DAI
    Číslo archívnej kópieCRZP
    Báza dátxkni - KNIHY
    Druh dok.DPG - práce dizertačné doktorandské (PhD., Dr.)
    počítačový súbor

    počítačový súbor

Počet záznamov: 1  

  Tieto stránky využívajú súbory cookies, ktoré uľahčujú ich prezeranie. Ďalšie informácie o tom ako používame cookies.