Search results

Records found: 1  
Your query: Author Sysno/Doc.kind = "^umb_un_cat 0276113 xpca^"
  1. TitleDeti zvedené, deti predurčené
    Subtitledieťa a detstvo v staršej slovenskej literatúre
    Author infoMartina Kubealaková; rec. Marína Šimak-Speváková, Jozef Tatár, Zuzana Babiaková
    Author Kubealaková Martina 1981- (100%) UMBFF13 - Katedra slovenskej literatúry a literárnej vedy
    Another authors Šimak-Speváková Marína (Recenzent)
    Tatár Jozef 1954- (Recenzent)
    Babiaková Zuzana (Recenzent)
    Issue dataBanská Bystrica : Vydavateľstvo Univerzity Mateja Bela - Belianum , 2016. - 124 s.
    Issue1. vyd.
    ISBN978-80-557-1184-3
    Keywords staršia slovenská literatúra - older Slovak literature   baroková literatúra - baroque literature   slovenská baroková literatúra  
    LanguageSlovak
    CountrySlovak Republic
    systematics 821.162.4.09
    AnnotationMonografia konštatuje, že staroslovienske a ranouhorské pamiatky právnej aj umeleckej povahy nepristupujú k detským postavám automaticky ako k malým dospelým. Vnímajú ich v korešpondencii k biblickému aj ontogenetickému vývinu ako bytosti, ktoré je potrebné formovať výchovou a vzdelávaním, avšak tak, aby sa po dosiahnutí dospelosti ujali svojej vopred určenej sociálnej roly. V prirodzenosti dieťaťa je vzoprieť sa tejto ceste určenej dospelými a presadiť svoje individuálne ja, ktorému však staršia slovenská literatúra, samozrejme, nemôže ponechať veľký priestor. V duchu jej poetík najčastejšie dochádza k potrestaniu individualizovaného prejavu, pretože ten nie je v súlade s očakávaním dospelých, a teda ani s výchovnou funkciou diel staršej proveniencie smerujúcou ku kreovaniu stabilnej (kresťanskej) spoločnosti. Súčasne deti zobrazujú ako spoločensky významné, a to nielen vo funkcii budúcich vladárov a dedičov, ale širšie ako pokračovateľov rodu, spoločnosti, preto najmä spisy právnej povahy venujú pozornosť ich ochrane. Napriek tomu sme identifikovali solitérske prejavy, ktoré zreteľne problematizujú (hoci ešte nie dostatočne esteticky presvedčivo) napätie vyplývajúce z kontrastu predstavy, ktorú majú o detstve a dospievaní dospelí a samotné deti. Projekcia malých dospelých pristupovala k deťom len cez ich sociálnu a spoločenskú rolu a bola vytvorená dospelými (aké deti majú byť, aké tresty ich stihnú, ak sú iné), resp. mienkotvornými dospelými. Pamiatky staršej slovenskej literatúry oproti tejto projekcii stavajú dieťa (dospievajúceho) hrajúce sa, zabávajúce sa, spurné, hnevlivé, túžiace po samostatnosti a vymanení sa z prísnosti vonkajších očakávaní. Aj keď vo väčšine textov dôjde k potrestaniu týchto individualizovaných prejavov, ich prítomnosť je dôkazom, že detstvo, a teda ani dieťa neboli bezproblémovými, automatickými fázami a že sa o nich s vážnosťou uvažovalo.
    Public work category AAB
    No. of Archival Copy37841
    Repercussion categoryGOLEMA, Martin. Literatúra v diskurzoch literárnej vedy a európskych školských politík. Zrážka kódov v "ekonskej rozprávke". In Conversatoria Litteraria : międzynarodowy rocznik naukowy. ISSN 1897-1423, 2017, roč. 11, s. 97-113.
    BARIAKOVÁ, Zuzana. Martina Kubealaková. Deti zvedené, deti predurčené. Dieťa a detstvo v staršej slovenskej literatúre. In Conversatoria Litteraria : międzynarodowy rocznik naukowy. ISSN 1897-1423, s. 259-260.
    GOLEMA, Martin. Hľadanie funkcií a rámcov : literárne konanie, kompetencie, škola, život v ére neoliberalizmu. Banská Bystrica : Vydavateľstvo Univerzity Mateja Bela - Belianum, 2017. 232 s. ISBN 978-80-557-1377-9.
    PETRÍKOVÁ, Martina. Estetické aspekty literatúry pre deti a mládež v kontexte osvietenskej školskej literatúry. In Súradnice estetiky, umenia a kultúry 5. Estetická výchova a prax vyučovania estetiky v kontextoch európskeho estetického myslenia 19. a 20. storočia - dialóg s tradíciou a súčasné koncepcie. Studia aesthetica XX. Prešov : Prešovská univerzita v Prešove, 2020. ISBN 978-80-555-2516-7, s. 331-344.
    Catal.org.BB301 - Univerzitná knižnica Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici
    Databasexpca - PUBLIKAČNÁ ČINNOSŤ
    References (1) - PUBLIKAČNÁ ČINNOSŤ
    unrecognised

    unrecognised



  This site uses cookies to make them easier to browse. Learn more about how we use cookies.