Počet záznamov: 1  

Lokálne tradície a remeselné techniky v dizajne

 1. NázovLokálne tradície a remeselné techniky v dizajne : písomná časť dizertačnej práce
  Aut.údajeAutor Štefan Nosko, Školiteľ (konzultant) František Burian, Zdeno Kolesár, Oponent Tibor Uhrín, Sylvia Jokelová, Jozef Kovalčik
  Autor Nosko Štefan 1986- VSVKD - Vysoká škola výtvarných umení
  Ďalší autori Burian František 1948- (Školiteľ (konzultant)) VSVKD - Vysoká škola výtvarných umení
  Kolesár Zdeno 1960- (Školiteľ (konzultant)) VSVKTD - Vysoká škola výtvarných umení
  Uhrín Tibor 1966- (Oponent)
  Jokelová Sylvia 1973- (Oponent) VSVKD - Vysoká škola výtvarných umení
  Kovalčik Jozef 1978- (Oponent) VSVCV - Vysoká škola výtvarných umení
  Korp. Vysoká škola výtvarných umení , Bratislava, Slovensko
  Vyd.údajeBratislava : Vysoká škola výtvarných umení, Katedra dizajnu , 2018. - 81 strán : il., far.
  PoznámkyInternet. zdroje. - Bibliogr. Bibliogr. odkazy. - Cieľom dizertačnej práce s názvom Lokálne tradície a remeselné techniky v dizajne je preskúmať fenomén remesla v historickom a spoločenskom kontexte a jeho transformáciu ako aj vzájomnú fúziu s dizajnom v súčasných podobách post-industriálnej éry a pokúsiť sa odhadnúť jeho ďalší vývoj a smerovanie v budúcnosti. Z tohto pohľadu som sa rozhodol vypichnúť niekoľko kľúčových momentov resp. poznatkov, ktoré nám pomôžu pochopiť význam remesla a remeselníka a ich vzťah k dizajnu resp. dizajnérovi. Druhou rovinou práce je pohľad na materiál ako entitu, ktorá hrá v dejinách nie len úlohu média na zhmotnenie artefaktu, ale aj nositeľa hlbšej výpovede o našej histórii a kultúre ako takej. Práca v tejto časti okrem iného pristupuje sémanticky k pojmom keramika, sklo a kov, teda materiálom použitým na realizáciu praktickej časti dizertačnej práce. Obe roviny práce sú podčiarknuté výberom, a krátkou analýzou diel súčasných dizajnérov, ktorí sa problematike remesla dlhodobo venujú z rôznych uhlov pohľadu. Celý text je kontinuálne dopĺňaný mojím osobným pohľadom autora – dizajnéra, ktorý v období ostatných 4 rokov vo svojej tvorbe prešiel vývojom, zahrňujúcim užšiu spoluprácu s remeselníkmi na poli niekoľkých tradičných remesiel. Táto spolupráca je postavená na vstupoch oboch zúčastnených podielom 50/50. Remeselník pritom hľadá cestu ako zhmotniť dizajnérsky návrh do materiálovej podoby. Po ukončení tejto etapy som sa rozhodol o diferentný pohľad, kedy som bol nútený okúsiť prácu s materiálom. Keďže si prácu remeselníkov vážim a netrúfal som si uchopiť vlastnými rukami to ktoré konkrétne remeslo, rozhodol som sa o sformovanie vlastnej techniky - autorského prístupu, ktorý si vyžaduje účasť remeselníka len z časti. Podiel vstupov je 70/30. Ambíciou písomnej časti práce je jej obsahové a významové prepojenie s praktickou časťou.
  Ďalšie variantné názvyDizertačná práca
  Druh dok.DPG
  Jazyk dok.slovenčina
  KrajinaSlovenská republika
  Systematika 745/749
  745/749 7.01
  Kľúč.slová remeslo  ( craft)
  umenie  ( art)
  dizajn  ( design)
  identita  ( identity)
  prax  ( practice)
  skúsenosť  ( experience)
  AnotáciaCieľom dizertačnej práce s názvom Lokálne tradície a remeselné techniky v dizajne je preskúmať fenomén remesla v historickom a spoločenskom kontexte a jeho transformáciu ako aj vzájomnú fúziu s dizajnom v súčasných podobách post-industriálnej éry a pokúsiť sa odhadnúť jeho ďalší vývoj a smerovanie v budúcnosti. Z tohto pohľadu som sa rozhodol vypichnúť niekoľko kľúčových momentov resp. poznatkov, ktoré nám pomôžu pochopiť význam remesla a remeselníka a ich vzťah k dizajnu resp. dizajnérovi. Druhou rovinou práce je pohľad na materiál ako entitu, ktorá hrá v dejinách nie len úlohu média na zhmotnenie artefaktu, ale aj nositeľa hlbšej výpovede o našej histórii a kultúre ako takej. Práca v tejto časti okrem iného pristupuje sémanticky k pojmom keramika, sklo a kov, teda materiálom použitým na realizáciu praktickej časti dizertačnej práce. Obe roviny práce sú podčiarknuté výberom, a krátkou analýzou diel súčasných dizajnérov, ktorí sa problematike remesla dlhodobo venujú z rôznych uhlov pohľadu. Celý text je kontinuálne dopĺňaný mojím osobným pohľadom autora – dizajnéra, ktorý v období ostatných 4 rokov vo svojej tvorbe prešiel vývojom, zahrňujúcim užšiu spoluprácu s remeselníkmi na poli niekoľkých tradičných remesiel. Táto spolupráca je postavená na vstupoch oboch zúčastnených podielom 50/50. Remeselník pritom hľadá cestu ako zhmotniť dizajnérsky návrh do materiálovej podoby. Po ukončení tejto etapy som sa rozhodol o diferentný pohľad, kedy som bol nútený okúsiť prácu s materiálom. Keďže si prácu remeselníkov vážim a netrúfal som si uchopiť vlastnými rukami to ktoré konkrétne remeslo, rozhodol som sa o sformovanie vlastnej techniky - autorského prístupu, ktorý si vyžaduje účasť remeselníka len z časti. Podiel vstupov je 70/30. Ambíciou písomnej časti práce je jej obsahové a významové prepojenie s praktickou časťou.
  Katal.org.Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave
  Báza dátxkva - Kvalifikačné a vysokoškolské práce
  Počet ex.1, z toho voľných 0, prezenčne 1
  SignatúraDIII 24402
  SignatúraPrír.čísloLokáciaDislokáciaInfo
  DIII 2440246648sklad zadnýlen prezenčne

Počet záznamov: 1