Homo arbiter formae na festivale Sensorium

 1. NázovHomo arbiter formae na festivale Sensorium
  Aut.údajetext Eva Pavlovičová; foto STarts - Lucia Kotrhová
  Autor Pavlovičová Eva
  Jazyk dok.slo - slovenčina
  KrajinaSL - Sierra Leone
  PoznámkyTémami tohtoročných prednášok festivalu Sensorium boli interaktívna architektúra (Jessica In), novomediálne priestory (Joachim Sauter), mixovanie reality (Andrej Boleslavský), digitálna poézia (Christian "Mio" Loclaire) inovatívny prístup ku kultúrnemu dedičstvu (Jan Nikola Nellse), interaktívne príbehy (Annette Mees) a ďalší.
  AnotáciaNa začiatku mája sa v Bratislave uskutočnil tretí ročník festivalu umenia, dizajnu a kreatívnych technológií Sensorium, tento rok na tému Homo Arbiter Formae – človek, ktorý robí estetické rozhodnutia. Program a dramaturgia festivalu Sensorium vznikli v spolupráci s Eduardom Pratsom Molnerom, spoluzakladateľom festivalu, kreatívnou producentkou Carmen Salas a holandskou organizáciou TodaysArt. Pojem Homo arbiter formae zaviedol americký teoretik umenia a technológií Jack Wesley Burnham Jr., pôvodne sochár, pracujúci najmä s fenoménom svetla. Patril k propagátorom systémového umenia, pričom tento pojem použil v článku Real Systems Art v časopise Artforum v roku 1968. Burnham učil aj dejiny umenia a pôsobil aj na MIT, a to v Centre pre pokročilé vizuálne štúdiá (1968 – 1969). Je autorom kníh Beyond Modern Sculpture: The Effects of Science and Technology on the Sculpture of this Century (1968) a The Structure of Art (1971). V článkoch Systems Esthetics (1968) či Real Time Systems (1969) skúmal systémový prístup k umeniu. Pôsobil ako editor v časopisoch Arts Magazine (1968 – 1970) a Artforum (1971 – 1973).
  Kľúč.slová festival umenia
  festival dizajnu
  festival Sensorium
  technológie kreatívne
  workshop
  dizajnéri
  umelci
  inteligencia umelá
  Katal.org.BA206
  Zdroj.dok. Designum : časopis o dizajne. Roč. XXIV., č. 2 (2018), s. 46-51. - Bratislava : Slovenské centrum dizajnu, 2018
  SúborDatabáza článkovej bibliografie Články
  URLhttp://www.scd.sk