Filla - Fulla

 1. NázovFilla - Fulla
  Podnázovosud umělce - osud umelca
  Aut.údajekoncepcia výstavy a katalógu Katarína Bajcurová; texty Katarína Bajcurová, Vojtěch Lahoda, Alexandra Kusá, grafická úprava a layout Barbora Šajgalíková
  Ďalší autori Bajcurová Katarína 1957- (273)
  Lahoda Vojtěch
  Kusá Alexandra 1973- (Autor úvodu, atď.)
  Vyd.údajeBratislava : Slovenská národná galéria, 2018
  Rozsah233 s. : fareb. a čb. obr., 25 x 18 cm + biogr., lit., zoznam vystavených diel
  Jazyk dok.slo - slovenčina, eng - angličtina
  KrajinaSK - Slovenská republika
  PoznámkyVýstava je súčasčťou spoločného projektu s Moravskou galériou v Brne Made in Czechoslovakia, ktorý je venovaný stému výročiu založenia Československa.
  AnotáciaKatalóg k výstave FILLA - FULLA | Osud umělce - Osud umelca sa venuje tvorbe dvoch klasikov českého a slovenského moderného umenia: Emila Fillu (1882 - 1953) a Ľudovíta Fullu (1902 - 1980). Aj keď v prípade týchto dvoch umelcov nešlo priamo o rovesníkov - Filla bol o dvadsať rokov starší od Fullu - ich zástoj v etablovaní moderného umenia v Čechách a na Slovensku považujú kurátori za kľúčový a svojím spôsobom aj porovnateľný. Výstava sa po prvýkrát pokúsi o porovnanie a paralely, ale i odlišnosti a špecifiká (aj protiklady), umeleckých i životných osudov dvoch výrazných individualít s dôrazom na ich jedinečné tvorivé typy, vnútornévlastnosti tvorby, ako aj vonkajšie socio-kultúrne súvislosti. Katalóg obsahuje úvod Alexandry Kusej, štúdiu Vojtěcha Lahodu: Emil Filla, koncept československého národa T. G. Masaryka a „naše" Slovensko a štúdiu Kataríny Bajcurovej: Československé koncepty Ľudovíta Fullu.
  Heslá pers. Filla Emil - český maliar, grafik a sochár
  Fulla Ľudovít - slovenský maliar, grafik, ilustrátor, scénograf a výtvarný pedagóg
  Kľúč.slová výstavy
  katalógy
  umenie výtvarné
  Československo
  kubizmus a avantgarda
  ISBN978-80-8059-215-8 (viaz.)
  Katal.org.BA206
  Počet ex.1, z toho voľných 1
  SúborKnihy Monografie

  SignatúraPrír.čísloOddelenieDislokáciaInfo
  E 3/OSU3563147